שאלות ותשובות בנושא אגרנות כפייתית

אגרנות כפייתית היא בעיה שאין להקל בה ראש. לרוב, אנשים מזלזלים בה נוכח חוסר הבנתם בעניין. הבעיה גורמת לסבל רב במישור האישי, הנפשי והסביבתי ומכאן שאין לעבור לסדר היום. במה כרוכה הבעיה? מהם התסמינים? האם אפשר לטפל? אספנו עבורכם כמה תשובות בגין השאלות המוכרות ביותר בתחום אגרנות כפייתית.

ש: מהי למעשה בעיית אגרנות כפייתית?

ת': אגרנות כפייתית היא למעשה בעיה מבית משפחת ocd. אגרן כפייתי יאסוף מכל הבא לידי ללא אבחנה, צורך או מהות. מכאן שהוא לרוב לא יזמן אליו אורחים או אנשים מפאת הבושה וכך למעשה תפגע גם איכות החיים שלו. האגרן אוסף חפצים שבורים והוא גם רוכש חפצים בלתי מוסברים. לרוב, הוא לא ייתן לאף אחד להוציא אותו משגרת החיים שלו.

ש: כיצד מזהים אדם הסובל מאגרנות?

ת': כאשר תרצו לזהות אגרנות כפייתית ובפרט אדם היקר לכם הסובל מהבעיה, יש להבחין בשמירת חפצים ללא מטרה, קנייה ללא מטרה, הוצאת דברים מפח אשפה, קושי להיפטר מדברים שאין בהם צורך ואפילו עיתונים, מגזינים וכתבי עת ישנים.

ש': האם יש סיבות לבעיית האגרנות?

ת': כאשר מדברים על אגרנות כפייתית, מדברים למעשה על סוג בעיה המצויה גם בבעלי חיים, מכאן שבאה לידי ביטוי התופעה כתופעת הישרדות. כאשר הצורך בא לידי ביטוי בתסמונת ocd שהרי מדברים על תוכנית הקיימת במוח ומקבלת איתותים יתר על המידה. מכאן הסיבה לאסוף וכמה שיותר.

ש': האם האגרנות עלולה להיות מסוכנת?

ת': כמו כל דבר המאבד את הטעם הטוב, אגרנות כפייתית יכולה להוות סכנה ומפגע בריאותי לאדם החי סביבה ובפרט לאנשים המתגוררים מסביב. חוסר היכולת לפנות אדם החי סביב האגרנות בזמן של שריפה, חנק או כל דבר אחר, בא לידי ביטוי ומחזק את ההשערה כי חיי האגרן בסכנה גמורה.

ש: כיצד אפשר להיפטר מהבעיה?

ת': טיפול פסיכולוגי משולב מגוון שירותי ניקוי ופינוי בו זמנית.

בסיכום דבר, אפשר בהחלט לטפל בבעיית האגרנות. לאחר טיפול מתאים, יחכו לכם צוותי פינוי אגרנות כפייתית וישמחו לפתור אתכם מבעיית הבעיות.