הקשיים העולים בעת זריקת חפצים

ביצוע סדר בבית יכול, וצריך לקרות, מספר פעמים במהלך השנה ולא רק בניקיונות פסח כשמגיע האביב. ביצוע סדר לעיתים תכופות יותר יקל עליכם להתמודד בכל פעם עם מספר מועט של פריטים וחפצים אותם אגרתם וצברתם במהלך הזמן. עם זאת, ישנם קשיים העולים בביצוע סדר והחלטה לגבי זריקת חפצים מסוימים מהבית. בנוסף ישנם אנשים אשר יקשרו לחפצים כלשהם מסיבות שונות ולכן יהיה להם קשה יותר לזרוק את החפצים הללו. מקרים חמורים יותר מדברים על אנשים בעלי הפרעת אגרנות כפייתית אשר שומרים כמויות גדולות של חפצים בביתם ללא כל שימוש.

איך להתמודד עם קשר רגשי לחפץ?

להיקשר רגשית לחפץ מסוים זה לא דבר פסול. לעיתים אנשים נקשרים לפריט כלשהו עקב חוויה או אדם מסוים, ואותו הפריט מהווה עבורם זיכרון, וזה דבר נורמלי ותקין במידה ומדובר בזיכרון טוב אשר עוזר לאדם להתמודד. ישנם מקרים אשר חפצים מזכירים תקופות קשות ובכל זאת אנשים שומרים את החפצים האלו, או במקרים של אובדן אדם – אנשים שומרים על החפצים של אותו אדם במשך שנים ומסרבים לזרוק או להעבירם ליעד אחר. למשל לאחר פטירת בן זוג או בן משפחה, שומרים על החדר האישי שלו כמו שהוא, ללא מיון חפציו האישיים במשך שנים. התמודדות עם אובדן הינה ארוכה ולא פשוטה, והתגברות על הקושי של לזרוק חפצים מסוימים הינו חלק מתהליך ההתגברות על האובדן. במידה והנושא קשה במיוחד, ניתן לפנות ליועצים, עובדי רווחה או פסיכולוגים אשר יסייעו בתהליך ההתמודדות.

אגרנות כפייתית?

אנשים יכולים לפתח הפרעת אגרנות כפייתית בעקבות סיבות שונות כמו אמונות תפלות, חרדות, טראומה נפשית או פיזית ועוד. ההפרעה הזו גורמת להם לצבור חפצים וציוד רב בביתם, ללא כל שימוש ולרוב חפצים מקולקלים או שבורים. על מנת להתמודד עם אגרנות כפייתית, יש להתייעץ עם אנשי מקצוע מתאימים, שכן מדובר בהפרעה נפשית לכל דבר ואין לדחוק באנשים הסובלים מן ההפרעה לזרוק את החפצים בכוח או במהירות, אלא להיות סבלניים ולבצע את התהליך בהדרגה, כאשר במקרים חמורים אנשי מקצוע יכולים להמליץ על שילוב תרופות בנוסף לטיפול התנהגותי.