הפרעות חרדה אצל אספנים כפייתיים

מרתק לראות מה מתחולל בראשם של אנשים אשר לוקים באספנות כפייתית, ולו כי מה שמשודר לבחוץ, אינו משקף את הסערה הפנימית, ולו כי אספנות כפייתית הינה נחלתם של אנשים אשר לוקים בהפרעות חרדה, הפרעות חרדה אשר נובעות עקב שלל סיבות כגון טראומות, מבנה אישית, גנטיקה וכדומה. עוד נציין שלצד אנשים שיודעים כיצד להתמודד עם התופעה, ישנם אנשים שמאבדים שליטה ועל כן מאפשרים להפרעות הטורדניות לנהל אותם. כך למשל גם שהם רק מבקשים לזרוק עיתון ישן, הם עשויים לעבור מלחמה פרטית אשר מעוררת שאלות כגון מה ייקרה אם זו תהיה טעות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

לרוב דרך הטיפול הטובה ביותר מיוחסת לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, כאשר בעת טיפול מעין זה מבקשם לאתר את מקור המחשבות המטרידות, ולאפשר להן פתח להתבטא באופן שאינו קשור לאיסוף אשפה. כמו כן הטיפול מקנה למטופל כלים שיעזרו לו להתמודד עם התקפי חרדה, כאשר המטרה הסופית היא שאותן מחשבות ייעלמו ביחד עם ההרגל לאסוף מכל הבא ליד.

השפעת מצב הדירה על הנפש

לצד מגוון שיטות הטיפול, גם חשוב לציין שלא פעם מומלץ להחזיר את מצב הדירה להיות ראויה למגורים, ולו על מנת ליצור מצע  מחזק עבור המשך ההחלמה, ולו כי יש קשר ישיר בין אופי המקום בו אנו גרים לבין מצבנו הנפשי, כך בעת שהדירה מפונה, נקייה ומסודרת, הרי שיותר קל להמשיך לשמור על המקום ולהימנע מאיסוף כפייתי. כמו כן טוב לדעת שלא עליכם חובת הפינוי, הסידור וניקוי התכולה שבקשים להשאיר בדירה, אלא כיום ניתן למצוא חברה שמתמחה בכך – הן במשימת הפינוי והן במשימת הניקוי והסידור, והיא עושה זאת באופן מכבד, אמפטי ויעיל.

זהירות כאן אוספים!

לאור כל זאת יש להבין שהתנהלות אספנות כפייתית לא רק שאינה נורמטיבית, אלא היא גם אינה בריאה, הן לנפש והן לגוף, ולו כי אגרנות כפייתית מושכת זוהמה, חיידקים, חלודה, אבק, בקטריות ועובש, כך שהיא עשויה להוביל לקוצר נשימה ולמגוון בעיות בריאותיות שונות, כך שללא ספק לצד טיפול נפשי, גם יש לנקות ולחטא את דירת המגורים.