דירה של אגרן כפייתי

דירה של אגרן כפייתי שנמצאת בבניין קומות יכולה להיות מטרד לכל השכנים וגם לבניינים סמוכים. אגירת חפצים שונים מהרצפה ועד התקרה בכל חלל, קטן וגדול, בדירה יוצרת אווירת חנק, טחב וסירחון. סיטואציה זו אינה רק נחלתו של האוגר. גם השכנים שגרים באותו בניין סובלים מטחב, עובש וחרקים למיניהם. רבים מבין האגרנים הכפייתיים אינם מוכרים כלל לרשות המקומית. השמירה על פרטיות מצד האגרן ואי התערבותו בקרב הסובבים אותו וכל עוד אין תלונה מצד גורם כלשהו על מטרד המגיע מדירתו אין אפשרות לעשות דבר.

אגרן כפייתי העוסק בכך שנים רבות ואינו מוציא מן הדירה דבר גורם לאטימה מוחלטת של הדירה. בקושי אפשר לפתוח את הדלת שנתקלת בחבילה של גרוטאות. הכל מלוכלך ודביק. צנרת החשמל והמים סתומה מאבק ועובש אין אפשרות להשתמש בחדר האמבטיה ובמטבח. הכל מכוסה עם גרוטאות שנערמות אחת על השנייה. לדירה נגרם נזק בלתי הפיך. כדי לשפצה צריך לפרק הכל.

האם השכנים יכולים לעזור?

  • ברוב המקרים השכנים אינם יכולים לעשות דבר בכל מה שקשור לאגרן הכפייתי. דירה של אגרן כפייתי אינה שייכת לכלל דיירי הבניין ורק עם נגרם נזק או מטרד לשכנים הם יכולים להביא את העניין בפני הרשות המקומית שזה תפקידה לדאוג לבריאות כלל תושביה . יש לרשות כלים משפטיים וחוקתיים שבהם היא יכולה להשתמש במקרה של טענות שכנים בכל מה שקשור לשכן אגרן.
  • בניגוד לאגרן כפייתי שגר בבית צמוד קרקע והוא הבעלים היחיד של הבית והחצר ולשכנים אין אפשרות להתערב הרי שעל דייר שנחשב כאגרן כפייתי להשתמש ברכוש המשותף כדי להעביר את כל הגרוטאות שלו מהרחוב לדירתו. בבניינים רבים מחדר המדרגות מופץ סירחון חזק לאחר שהגרוטאות נגררו לדירה של אגרן כפייתי.זהו כבר מטרד סביבתי וממנו סובלים כל השכנים.

מה עושים אם המצב נהיה בלתי נסבל?

בני משפחה וקרובים אינם יכולים לעשות בעצמם את פינוי הדירה של הקרוב האגרן הכפייתי. זו עבודה קשה וצריך להיות מיומן בעשייתה. במרבית המקרים, לאחר התערבות הרשות המקומית, מוזמנת חברה המתמחה בפינוי דירה של שאגרן כפייתי ורק לאחר הוצאת כל הדברים ניתן להתחיל בניקוי ושיפוץ הדירה על מנת לחזור לחיים נורמליים.