תהליך הטיפול באגרנות כפייתית

פינוי דירה

אחת התופעות הנפשיות הדורשות טיפול הינה אגרנות כפייתית, אשר באה לידי ביטוי באמצעות איסוף ואגירה של חפצים ופריטים ללא כל שימוש בהם. תופעת האגרנות הכפייתית תוקפת פעמים רבות את אוכלוסיית הגיל השלישי, יחד עם זאת, אנחנו בהחלט יכולים לזהות אותה גם בקרב אנשים צעירים, ואפילו אצל ילדים. כאשר הבית מתחיל להישלט על ידי האובססיה של אספית חפצים, כאשר אין יותר מקום לזוז, והחפצים הופכים לא רק למטרד בטיחותי, כי אם, תברואתי – יש צורך לטפל בכך.

להכיר באגרנות כפייתית כבעיה

השלב הראשון איתו יש צורך להתחיל הוא בהכרה כי מדובר בבעיה. בדרך כלל, האגרן עצמו, אינו רוצה בעצם היותו אוסף חפצים ופריטים כבעיה. להפך, מבחינתו מדובר בדבר לגיטימי לחלוטין, מאחר והחפצים הללו יהיו בעלי שימוש עתידי – דבר שהוא בהחלט לא הגיוני, מאחר ותופתעו לראות כי מרבית החפצים שבורים, מקולקלים או כלל אינם שמישים ובוודאי שאין להם כל ערך. בדרך כלל, אלו שגרים תחת אותה גג אחת עם האגרן הכפייתי יפנו בעצמם לקבלת טיפול, על מנת לראות כיצד הם יכולים להתמודד עם האובססיה של האגרן לגבי החפצים שלו. שיטת הטיפול תהייה באמצעות פסיכולוג או באמצעות פסיכיאטר, ולעיתים על ידי שילוב של השניים.

הטיפול ההתנהגותי

תחילתו של הטיפול ההתנהגותי הינו על ידי שילוב שבין המחשבה לבין המציאות. המטופל יתחיל להבין כי מדובר בבעיה אמיתית, אשר הינה סימפטום למצב רגשי עמוק יותר, כמו פחד או חרדה. ברגע שמצליחים לשים את האצבע על המקור של הבעיה, אפשר להתחיל ולבצע את הטיפול, אשר בהמשך הדרך יאפשר לאגרן להתחיל ולהיפרד מהחפצים. חשוב להבין כי לא מדובר בתהליך של יום, אלא זהו תהליך ממושך – אשר גם דורש את תמיכת בני הבית והמשפחה. במרצות הזמן יסכים האגרן להיפרד מהחפצים והפריטים שמלאו את ביתו.ברגע בו המטופל מרגיש כי הוא מוכן לצאת אל הדרך, אפשר סוף סוף לפנות אל חברה המספקת שירותי פינוי דירות של אגרנים כפייתיים, על מנת להוציא את החפצים והאשפה שהצטברה בבית.

אגרנות כפייתית היא תופעה שאין להתעלם ממנה, מאחר והיא אף יכולה להיות לא רק מטרד, כי אם, סכנה בטיחותית ובריאותית, ולכן, חשוב מאוד לפנות אל טיפול מתאים, בעיקר במקרים בהם האגרן אוסף פסולת, שאריות של מזון, חפצים מקולקלים או שבורים, ובוודאי שחלק מהאוסף כולל גם דברים שהוא מצא ברחוב. הטיפול באגרנות כפייתית יוכל לאפשר למטופל ללמוד דרכים חדשות להתנהגות ואמצעי שליטה במחשבות הטורדניות – אשר הן אלו הגורמות לו לרצות ולאסוף כמה שיותר חפצים ופריטים חסרי ערך או שימוש.