איך לזהות אדם הסובל מהפרעת אגרנות כפייתית?

אמנם אגרנות כפייתית היא הפרעה אישית , אך השלכותיה עלולות להוביל להידבקות מחלות בקרב שכנים, בני משפחה ולמעשה, כל אדם שבא במגע ישיר או עקיף עם האגרן. כדי למנוע את העברתם של בקטריות ומחלות עור לבני אדם, ועל מנת שבניין מגוריכם וסביבת חייכם לא תאבד משוויה עקב הימצאותו של אגרן, כדאי שתשימו לב לתסמינים הבאים המצביעים על כך שאדם סובל מהפרעת אגרנות כפייתית. הטיפול בבעיה דורש שילוב של גורמים מקצועיים מתחום הרווחה והנפש ומומחי ניקיון, לכן, ככל שתעלו על הבעיה בזמן, תטהרו את סביבתכם ממצב של תחלואה.

איסוף אובססיבי של חפצים ישנים חסרי תועלת

אם אתם בני משפחה שמגיעים לבקר בבית שמתחיל להתמלא בפריטים, במיוחד כאלה שאתם מבינים שאין בהם שימוש, כדאי שתשאלו את הדייר מה פשר העניין. אם אין לו תשובה הגיונית והמצב מחמיר עד לביקור הבא, ככל הנראה שמדובר בתחילת דרכו של אגרן. אתם יכולים לעשות ניסיון ולומר שאתם זורקים פריט מסוים לפח כי הוא מסריח או שבור, תגובתו וודאי תסגיר את מצבו ותלמד על מקור הבעיה.

ריח של זבל וחיטוט בפחי אשפה – יש המון מציאות בפחי אשפה. בין שאריות המזון, אנשים זורקים גם חפצים, כלים וניירת חסרי שימוש ותועלת. אולם מה שבשבילם נחשב כפסולת, עבור האגרן הכפייתי מדובר באוצר. אם אתם נתקלים בשכן שעולה לדירתו אפוף צחנת אשפה וסוחב שקיות החשודות בריחות לא נעימים, דעו שמדובר כנראה באגרן כפייתי.

איסוף מזון בכמויות מוגזמות – קופסאות שימורים, גרוטאות קרטוני ביצים וחלב, ירקות ופירות רקובים שהושלכו מחוץ לסופר או לירקן, אריזות וחבילות של עוגיות מלפני עשורים, שקיות ניילון מלאות לחם טחוב ויבש, כל אלו מלמדים על הפרעה נפשית וחוסר יכולת להיפטר מהמוצרים. אגרן כפייתי אינו מבחין בין פסולת לבין פריטים ראויים למאכל, לכן יאגור כל דבר שמשרת את האובססיה שלו, כולל שתייה ומזון שפג תוקפם.

נידוי חברתי ומשפחתי – אגרנים כפייתיים לא תמיד מודעים להפרעתם הנפשית וחושבים שאיסוף החפצים הוא אקט נורמאלי לחלוטין, במיוחד כאשר מדוברים במבוגרים הגרים לבד. גם אם הם חיים במצב של חוסר מודעות, הצטברות ועומס החפצים המבולגנים בדירה יימנע מהם להזמין אנשים הביתה מאחר ופשוט אין מקום. כאשר מדובר באגרנים שמבינים שיש להם בעיה, הם יבחרו להתרחק מהחברים ומהמשפחה כדי לא להתמודד עם עימותים ומצבים של תוכחה ושפיטה. אם אתם נתקלים בסירוב לביקורים וחוסר רצון להגיע למפגשים, צריכה להידלק אצלכם נורה אדומה.