אגרנות כפייתית – התבוננות במבצרו העמוס של האגרן הכפייתי

אגרנות כפייתית הנה תופעה נדירה יחסית המתבטאת באיסוף חפצים רבים שאין בהם שימוש, והיא אינה מובנת לרובינו, ומוטב שנתבונן תחילה בעומקי נפשו של האגרן הכפייתי לפני שנדון אותו. סוברים כי המבנה הפנימי של האגרן הכפייתי סבוך, וסבורים כי טראומה או טרגדיה שאותם חוו הלוקים בהפרעה הנם הגורמים העומדים מאחורי ההתנהגות הכפייתית האנטי חברתית זו. טיפול לא יסודי בהתמודדות מול טראומה או טרגדיה עשויה להוביל להתנהגות אובססיבית המתאפיינת באגירת פסולת רבה ובחיטוט באשפה. הסובלים מהאגרנות הכפייתית פועלים באופן אינסטינקטיבי ולעיתים הם נכבשים על ידי רגשם הכפייתי, על אף שהאגרן הכפייתי מודע להשלכות החברתיות והסביבתיות להפרעה שלו.

מקבץ סימני היכר לאגרנות

האגרן הכפייתי נוטה לשמור בקנאות על חפצים ישנים שלרוב אינם נמצאים בשימוש. מאפיין נוסף לאגרנות כפייתית הוא קנייה מופרזת של פרטי מזון או ריהוט לבית. האגרן הכפייתי בעיקר מקשה להיפטר מחפצים מיותרים בביתו, ועצם המחשבה על השלכת החפצים גורמת לו חרדה רבה. בנוסף, אגרנים רבים נוטים לחטט במצבורי אשפה ובפחי אשפה. בעקבות הרגליהם הלא אסטטיים, אגרנים רבים נקלעים לבידוד חברתי ולהתבודדות שרק הולכת ומחמירה עם הזמן.

מראהו הנורמטיבי של האגרן הכפייתי

בקשת הרחבה של האגרנות הכפייתית ניתן למצוא איסוף כפייתי של פריטים מאותו הסוג. יש כאלה שנראים כמקבצי נדבות אך למעשה הם אוספי מטבעות כפייתיים. מרבית מהאגרנים הם אנשים משכילים ובעלי משרות טובות. אדם שבבעלותו חברת הייטק אוסף אשפה בביתו, ולמרות שכלפי חוץ הוא נראה נורמטיבי לחלוטין, ביתו מלא בשקיות אשפה. אישה עם אגרנות כפייתית אוגרת בביתה כמויות סיטונאיות של בשמים ולקים לציפורניים. המומחים אומרים כי צריך לגלות אמפטיה ללוקים בהפרעה, בשל מצבם הנפשי השביר. האגרנים מחליטים לפנות את ביתם מחלק מהרכוש האדיר שצברו רק לאחר שהשהות בביתם הופך לבלתי נסבל. רבים מהם סובלים ממחלות כתוצאה מבעיות התברואה שההפרעה גוררת עימה. לעיתים קרובי המשפחה מגלים את התופעה רק לאחר שקרוב משפחתם החולה מתאשפז והם נאלצים להיכנס לדירה החנוקה עד להחריד באשפה.